Proč je důležité nezapomínat v krmné dávce na kosti?
Pokud se rozhodnete krmit BARF, je dobré být o tomto způsobu krmení dostatečně informovaný, popřípadě mít někoho, kdo Vám v začátcích pomůže. Ale jak se říká, "Nic není tak horké, jak se uvaří" a občas stačí trocha toho selského rozumu 😊
Struktura kosti při postupující osteoporóze
Vyrovnanost mikro a makro prvků, především poměr vápníku a fosforu v krmné dávce je jedna z věcí, která mnoho lidí odrazuje od krmení BARFem. Ještě složitější je to u rozhodování, zda krmit BARFem již od štěněte, jelikož na sebe člověk bere veškerou zodpovědnost za správný vývoj psa.
Podíl vápníku a fosforu by měl být cca 1-2:1. Lehká převaha vápníku nad fosforem nezbytná u štěňat ve vývoji. Může se zdát, že docílit vyváženosti těchto prvků je nadlidský výkon, ale přitom stačí podávat pouze dostatečné množství kostí. Jsou nejhodnotnějším zdrojem vápníku na rozdíl od masa, které obsahuje především fosfor. Proto je třeba hlídat v krmné dávce množství čisté svaloviny a zkrmovat k ní odpovídající množství kostí.
Masité kosti se podávají z důvodu stravitelnosti, využitelnosti a vstřebatelnosti vápníku, také pro "údržbu" zubů, kdy při okusování dochází k mechanickému očišťování zubů. Obecně psovi stačí 10% kostí ve stravě, aby byla potřeba vápníku pokrytá a vyvážená s fosforem. U štěňat je pak tato potřeba vyšší (30%). Zároveň se vyhněte krmení příliš velkého množství kostí, přebytek, stejně jako nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům.